6/22/2026

Előfőzött sütőben sült újkrumpli


  • 1 kg újkrumpli
  • 3 ek olívaolaj
  • 1 kk só
  • 1 kk sültkrumpli fűszer
  • 1 kk dalmát fűszer (oregánó, kakukkfű, rozmaring, bazsalikom)

Az újkrumplit ha szoktad, hámozd meg, ha nem, akkor dörzsivel dörzsöld végig őket, majd 10-15 percre tedd forró sós vízbe főni. Szűrd le, 5 perc elteltével még melegen locsold meg az olívaolaj és a fűszerek keverékével. Forgasd jó alaposan össze, hogy a krumplikat mindenhol befedje a fűszeres olaj, majd tedd egy sütőpapírral bélelt tepsibe 180 C-ra előmelegített sütőbe kb. fél órára, amíg szép ropogósra nem sül a külseje.😊

Pico de Gallo

Ebben a nagy hőségben nem mindig van az embernek kedve órákat a sütő mellett állni. Ez a saláta azért jó, mert nagyon finom, fehérjét is tartalmaz, percek alatt összedobható teljes értékű ebéd 😊
  •  2 bögre főtt basmati rizs
  • 1 lilahagyma
  • 4 nagy paradicsom
  • 1 kozerv (400 gr-os) kukorica
  • 1 konzerv (400 gr-os) bab
  • 1 csokor petrezselyem apróra vágva
  • 2 lime leve
  • 2-3 ek olívaolaj
  • 1 kk fokhagymapor
  • 1 kk chilli (vagy 1 zöld csípős paprika felkarikázva)

A rizst főzd meg a szokásos módon. Darabold apróra a paradicsomot, a lilahagymát, tedd egy tálba, majd add hozzá a lecsepegtetett kukoricát és babot is. Add hozzá a fokhagymaport, a  chillit, a sót, az olívaoljat és a 2 lime levét. Mehet bele az aprított petrezselyemzöld is. Forgasd össze jó alaposan az egészet. Legvégül keverd hozzá a főtt rizst is, és hagyd az ízeket szépen összeérni. 

6/20/2026

Sfogliatella crostata

Nápolyban találkoztam először a sfoglatella-val és az ottlétem alatt minden nap ettem belőle, mert annyira de annyira finom. Hagyományosan kagyló alakú, leveles tésztából készül, édes ricottás, vaníliás, citrusos töltelékkel 💓🍋

Annak a leveles, minden lapja ropogós tésztának az elkészítését elég körülményesnek találtam, így a hagyományos sfogliatella tölteléket egy finom, vajas omlós tésztába töltöttem. Került bele friss áfonya is, de ez teljes mértékben ki is hagyható 😀. Mutatom, hogyan készítsétek:



Tésztához:

  • 120 gr cukor
  • 120 gr vaj
  • 1 tojás
  • nagy adag vanília aroma
  • 1 biocitrom reszelt héja
  • csipet só
  • 300 gr liszt
  • 1 kk sütőpor
Töltelékhez:
  • 75 gr búzadara/gríz
  • 2,5 dl víz
  • 250 gr ricotta/túró
  • 2 tojás
  • 80 gr cukor
  • 2 biocitrom leve és reszelt héja
  • vanília aroma
És még:
  • baracklekvár
  • friss áfonya

Először a tésztát készítsd el: morzsold el a vajat a cukorral, add hozzá a sót, a citromhéjat, a vaníliaaromát, majd a tojást, és a sütőporral elkevert lisztet.Gyúrd egynemű tésztává, majd tedd be egy fél órára a hűtőbe. 

Közben készítsd el a tölteléket: először a grízd főzd sűrűre a vízben, tedd félre hűlni. A ricottát, tojásokat, cukrot, vaníliát, a citrom levét és héját mixerrel keverd össze, majd apránként adagold hozzá a kihűlt grízt. (ha túrót használsz, és rögös, botmixerrel pürésíts az állagán).

A tésztát oszd 2/3-1/3 arányban el, majd vajazz ki egy kb 22 cm-es piteformát. Mehet bele a tészta 2/3-a kinyújtva (én egy nagyobb lábas tetejével szoktam "kiszúrni"). Erre az elkészült töltelék, majd a tészta 1/3-a rácsozva. A kis rombuszokba tettem egy egy áfonyát - de ez nincs egyik sfoglatella receptben sem, de nem rontja el 😂.

170 C-ra előmelegített sütőben süsd 55-60 percig, majd még melegen a tésztát kend le baracklekvárral hogy még szebb színe és fénye legyen. Hagyd teljesen kihűlni, úgy szeleteld.

P.S: lent pár nápolyi fotó. Igen, ott akkora citromok is vannak mint a fejem 😂😍 Jó sütögetést nektek!

 




6/08/2026

Thessaloniki keksz

 Na ez az a keksz, ami időtlen időkig el tud állni, és pont ugyanolyan jó akármikor eszed is. Mutatom, hogyan készül.

  • 4 tojás
  • 3 evőkanál víz
  • 2 dl cukor
  • vanília aroma
  • 50 gr olvasztott vaj
  • 1 ek borecet
  • 4 dl liszt
  • 1 sütőpor
  • 3 dl mag vegyesen (nálam dió, pisztácia, mogyoró)
  • kb 2,5 dl aszalt gyümölcs ízlés szerint (nálam áfonya, szilva, füge)


A hozzávalókat a leírt sorrendben keverd össze, majd öntsd egy sütőpapírral bélelt közepes tepsibe.


 Mehet a  170C-ra előmelegített sütőben süsd szép aranybarnára.

Szeleteld fel, és 140C-on még pirítsd a szeleteket további kb. 20 percig.